Category: Press

[Press article: Wegberger DE]

1 December 2018 Off

Boten eine ergreifende Vorstellung in der Wegberger Mühle: die beiden Musiker Olsi Leka am Violoncello und Desar Sulejmani am Piano. Wegberg Ein multimediales Gedächtniskonzert in der Wegberger Mühle nimmt mit klassischer Musik, zeitgenössischer Fotografie und Texten von Soldaten eindrücklich Bezug auf die Schrecken des Ersten Weltkriegs. Von Nicole Peters Das multimediale Gedächtniskonzert „100 Jahre Ende des…

By Olsi Leka

[Press article: Tirana Post*]

1 December 2018 Off

Olsi Leka, violonçelisti i parë i orkestrës nacionale belge, që evropianët e ruajnë si ujët e pakët. *Realizuar për TIRANAPOST nga Klaudeta SKËNDERASI.   Nëse ju ka rënë rasti të dëgjoni a lexoni ndonjë nga intervistat e muzikantëve shqiptarë (e kemi fjalën për ata të vërtetët), me siguri do t’ju ketë rënë në sy një…

By Olsi Leka

[Press article] Récital en images, le CD

19 September 2018 Off

Un CD qui s’inscrit en continuité du “Récital en images” lié à la commémoration de la Grande Guerre.   PÉRÉGRINATIONS par Lucie Van de Walle, le 19 septembre 2018:   Début de cette année, j’annonçais un “Récital en images” lié à la commémoration de la Grande Guerre. La critique que je n’avais pas eu l’occasion de rédiger…

By Olsi Leka

[Press article] Tirana AL

11 November 2017 Off

“Nga majat e skenave europiane te sakrifica dhe arritjet”, rrëfehet artisti i madh Olsi LEKA: Krenaria ime për Shqipërine dhe burimi i frymëzimit. Nga Fernada Cenko për TEMA online aktualitet, Kur flitet për muzikën ndërkombëtare, muzikën që pushton skenat më të mëdha botërore që rrëmben dashurinë e miliona dashamirësve, menjëherë mendja të shkon tek shqiptarët…

By Olsi Leka

Pamja më e bukur e Shqipërisë në Bruksel (FOTO)

22 October 2017 Off

www.faktor.al Të dielën, në Konservatorin Mbretëror të Brukselit nën emrin “Muzikë dhe Mitologji”, një grusht shqiptarësh gjithë talent, mblodhën në një koncert një publik frankofon dhe shqiptar për t’i prezantuar me një Shqipëri ndryshe nga ajo që mund të kenë njohur ata deri më sot. U luajtën pjesë klasike shqiptare (kompozime e përpunime të Aleksandër…

By Olsi Leka

Në Bruksel po gatuhet muzika e legjenda më e bukur Shqipëtare

13 October 2017 Off

TIRANA POST: Në një nga kryqytetet evropiane luhet muzikë shqiptare? Oh, po ky nuk është fare lajm. Ka ndodhur e do ndodhë. Javë për javë këngëtarët nisen për turne e mbledhin me këngë e valle shqiptarët që jetojnë jashtë. Në një nga kryeqytetet evropiane, luhet muzikë klasike shqiptare nga më të mirët instrumentistë e rrëfehen…

By Olsi Leka